+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var
1 2 3 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 21

Konu: Sezeryanın zararları

Standart Sezeryanın zararları

Aslında, doğum kendiliğinden olabilecek bir durumdur. Bununla birlikte, doğumların ortalama 10'da 1'inde müdahale gerekebilir. Buna rağmen, ülkemizde, özellikle de son yıllarda sezeryanla doğum oranları bazı illerde %80 gibi korkunç bir rakama ulaştı. Bu konuda, aşağıda yazılanlara kulak vermek gerek:

"Normal gebelik yüzde 90-95'i kendiliğinden oluşabilecek fizyolojik bir süreçtir. Doktorların aldığı tüm tıbbi eğitimler kalan yüzde 5-10'luk kısma müdahale içindir. Uzmanlar riskli durumlar dışında sezaryenin tercih edilmemesini istiyor. Sezaryenle doğum karın içi iltihaplanması, dikişlerde ve cilt altında kanama risklerini taşıyor. Kan kaybı, normal doğuma göre daha fazla. Sezaryen sonrası dikiş bölgesindeki sancılar 3-4 gün devam ediyor ve annenin hareketleri ile emzirmesini güçleştiriyor. Ayrıca sezaryenle doğumda ikinci çocuktan sonrası risk taşıyor."

Bu konuda yapılan bir araştırma, çok ilginç sonuçlar ortaya çıkardı:

"Sezaryenla doğumda çocukların tüm hayatını etkileyecek büyük bir tehlike ortaya çıktı.

İsveç’te yapılan bir araştırma, sezaryenle doğan çocukların DNA’larında değişim yaşandığı sonucunu verdi.

İsveçli doktorların, kadınların gittikçe daha çok tercih ettiği sezaryenle doğum konusunda yaptıkları araştırmaya göre, bu yöntemle doğan çocuklar ileride sağlık açısından sorunlar yaşıyor.

Karolinska Enstitüsünde yapılan araştırma, sezaryen yönteminin neden olduğu genetik yapıdaki değişimin şeker, kanser ve astım hastalıklarının görülme riskini artırdığını ortaya koydu.

Araştırmaya katılan doktorlardan Prof. Dr. Michael Norman, doğum ve stresin bebeğin DNA yapısı ve bağışıklık sistemi açısından önemine vurgu yaparken, “Doğum sırasında bazı genler aktif, bazı genler pasif hale geliyor. Doğumdaki stres de bunu etkilediği için sezaryenle doğan bebeğin DNA’sı değişiyor. Araştırmalarda, sezaryenle doğan bebeklerde DNA değişiminden dolayı bu bebeklerin kanser, şeker ve astıma yakalanma olasılıklarının daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor” dedi.

Batı dünyasında sezaryenle doğumların arttığına dikkati çeken Norman, ileride çocukların karşılaşabileceği hastalıkların dikkate alınmasını istedi ve “Bu konuda daha dikkatlı olunsun. Sezaryenle doğum tamamen tehlikesiz görünmesin” dedi."
    Konu Mihriban tarafından (01-10-2010 Saat 09:41 AM ) değiştirilmiştir.

Junior Member

Sezeryanla doğumu itici buluyorum. Hem sağlıksız hem itici. Düşünsenize, karnınızı kesiyorlar ve aylarca dikişlerle dolaşıyorsunuz. Çocuğa verdiği zararlar da cabası.

Muhtemel doğum tarihinin hesaplanmasında, son adet tarihi yerine, gebeliğin ilk aylarında çekilen ultrason resimleri daha sağlıklı sonuç veriyor. Buna dikkat etmekte yarar var. Sonra, erkenden doğum beklenebiliyor.

nida
    Misafir

normal doğum gibisi yok.hem çocuk sağlığı açısından çok iyi.bildiğim kadarıyla çocuğun kafa yapısı normal
    doğumda tamamlanıyormuş.hemde anne için daha kolay için toparlanır.

mert ege
    Misafir

Exclamation

Alıntı Şeker Kız Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sezeryanla doğumu itici buluyorum. Hem sağlıksız hem itici. Düşünsenize, karnınızı kesiyorlar ve aylarca dikişlerle dolaşıyorsunuz. Çocuğa verdiği zararlar da cabası.
    çok cahilce yazılmış bir yorum esefle araştırmaya ve saygıya davet ediyorum sizi .

Kayıtsız Üye
    Misafir

Angry sezeryan

sezeryan ile dogumu bu kadar kötü yansıtmayın lütfen.bende sezeryan dogumu yaptım.çokta rahat bir dogum gerçekleşti sonrasıda hiç abartıldıgı gibi agrılı ve sancılı geçmedi.normal dogumu bende çok istemiştim fakat herşey istedigimiz gibi olmuyor..birazda böyle düşünün lütfen....

Cano
    Misafir

Arrow

Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sezeryan ile dogumu bu kadar kötü yansıtmayın lütfen.bende sezeryan dogumu yaptım.çokta rahat bir dogum gerçekleşti sonrasıda hiç abartıldıgı gibi agrılı ve sancılı geçmedi.normal dogumu bende çok istemiştim fakat herşey istedigimiz gibi olmuyor..birazda böyle düşünün lütfen....
    Yukarda, sezaryenle doğum kötüdür, kesinlikle uzak durun denmiyor ki. Ülkemizde haddinden fazla artan ve araştırmalar sonucu, anne ve bebeğe bazı zararları olan sezaryenin gerçekten gerekmedikçe yapılmasının önüne geçmek için sezaryenle ilgili yapılan bir araştırma yazılmış.

Elbette, anne ve bebek açısından sezaryenle doğumun zorunlu olduğu haller olacaktır ancak bazı hastanelerde, son 6 ay içinde hiç normal doğum olmamaış olması çok ilginç değil mi?

Yine, Edirne'de sezaryenle doğum oranının %80'lere çıkması normal mi?

Sezaryenle doğum gerçekten gerekiyorsa yapılabilir, ama çocuğunuz ve kendiniz için risk yoksa en sağlıklı olanı normal doğumdur.

Kayıtsız Üye
    Misafir

Angry sezeryanla doğum

Allah aşkına sezeryanla doğum itici denmiş.2 çocuğumuda sezaryanla doğurdum. Hiç bir zararını ne çocuğumda nede kendimde görmedim.Tavsiye bile ederim. Bazen insanlar yorum yaparken lütfen dikkatli yorum yapsınlar. Şuan hamile olup mecburen sezaryanla doğum yapması gereken insanlar olduğunu unutmayalım.Gereksiz yere korkutmaya gere yok.

Junior Member

İtici buluyorum. Bunun neresi cahilce?? Sevmek zorunda mıyım? Sağlıkla ilgili riskleri olduğunu zaten bilim adamları söylüyor. Ben de kişisel olarak itici buluyorum. Ama illede normal doğum olsun diyemem. İnşaallah sezaryenle doğurmak zorunda kalmam. Mecbur kalırsam tabiki sezaryen de olurum ama içime sinmiyor, sevmiyorum ve çoğu kere de gerçekten gerekmediği halde sezaryenle doğumun "tercih" edildiğini biliyorum.
    Sağlık elde iken, kıymetini bilmeli

Mecbur kalıp da sezaryen olanlara bir şey diyemem ama çocuklarının doğum tarihini burçlara göre belirleyenler var. Söyleyecek söz bulamıyorum...

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konudaki Etiketler